Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy we współpracy z Polskim Centrum Promocji Miedzi we Wrocławiu zrealizował pionierski projekt pn. „Zastosowanie miedzi i stopów miedzi na powierzchniach dotykowych środowiska szpitalnego- analiza skuteczności przeciwdrobnoustrojowego działania”. W ramach projektu przeprowadzono pierwszą w Polsce instalację elementów wyposażenia szpitala z miedzi przeciwdrobnoustrojowej. Oddział nefrologiczny szpitala wyposażono w ponad 500 elementów wykonanych z miedzi i jej stopów. Klamki, stojaki na kroplówki, poręcze ścienne w łazienkach, poręcze łóżek, spłuczki w toaletach, balustrady oraz przełączniki światła, wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej (ze znakiem Cu+) to tylko niektóre z elementów, którymi zastąpiono standardowe wyposażenie wykonane ze stali i plastiku. Taka miedź i jej stopy odznaczają się niezwykłą skutecznością w zabijaniu drobnoustrojów chorobotwórczych, zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i klinicznych, w znaczący sposób redukując skażenie otoczenia pacjenta. Zamiana dotychczas używanych sprzętów, które są często dotykane przez pacjentów i personel na wykonane z miedzi Cu+ pozwala mieć nadzieję na ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażeń szpitalnych, zwykle przenoszonych przez dotyk. W ramach projektu przeprowadzono badania mikrobiologiczne zainstalowanego wyposażenia potwierdzające działanie bakteriobójcze miedzi.
Obecnie projekt jest kontynuowany i przeprowadzane będą kolejne instalacje elementów wyposażenia Szpitala chroniące pacjentów przed zakażeniami i badania skuteczności miedzi przeciwdrobnoustrojowej (Cu+) w zapewnieniu bezpieczeństwa pacjentom i pracownikom naszego szpitala.
Więcej o projekcie:
www.cuplus.pl
Koordynator ds. wdrażania Cu+ w szpitalach - mgr Katarzyna Romanowska k.romanowska@wssk.wroc.pl
Specjalista ds. medycznych Cu+ - dr n. med. specjalista mikrobiologii lekarskiej Krzysztof Szufnarowski szufnarowski@wssk.wroc.pl
DATA PUBLIKACJI: 17.03.2014
AKTUALIZACJA: 13.01.2023 Paulina Krawiec