Aktualności

Seminarium Gene Sequencing in Drug Development

12.06.2017
article logo
14 czerwca 2017 roku, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu, w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym, odbędzie się już drugie międzynarodowe Seminarium dotyczące zastosowania klasyfikacji genetycznej w leczeniu chorób nowotworowych, zorganizowane przez Krajowy Naukowy Ośrodek Wiodący – KNOW we Wrocławiu. Gośćmi specjalnymi będą prof. Erik Knudsen oraz prof. Agnieszka Witkiewicz, z Centrum Leczenia Raka Uniwersytetu Arizona (Cancer Centre, University of Arizona). Jest to jeden z wiodących ośrodków naukowych specjalizujących się w rozwijaniu zaawansowanych metod identyfikacji genetycznej do spersonalizowanego leczenia chorób nowotworowych. Zaproszeni naukowcy regularnie publikują wyniki swoich badań w najważniejszych, wysoko klasyfikowanych, czasopismach medycznych. Dotyczą one możliwości zastosowania odpowiedniej kombinacji istniejących leków w leczeniu raka trzustki bazując na zidentyfikowanych, genetycznych predyspozycjach nowotworu. Wyniki ich badań oraz nowatorskie podejście do zagadnienia spersonalizowanego leczenia onkologicznego, stanowi przełom w przewidywaniu efektu terapii tego nowotworu, będącego czwartym pod względem śmiertelności na świecie.
Różnorodność genetyczna nowotworów, występująca międzyosobniczo, to poważna bariera w walce z rakiem. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu Ośrodek Badawczo-Rozwojowy zaczyna rozwijać techniki medycyny personalizowanej mając nadzieję, na ich możliwie szybkie, wdrożenie do praktyki klinicznej. W wyniku nawiązanej przez Szpital współpracy, zespół wrocławski ma nadzieję wykorzystać te innowacyjne rozwiązania do opracowywania spersonalizowanych metod leczenia nowotworów.
Medycyna spersonalizowana jest nową strategią medyczną, opartą o zindywidualizowane podejście terapeutyczne do pacjenta w systemie służby zdrowia. W strategii tej zaawansowana diagnostyka wykorzystywana jest do wyodrębnienia właściwej oraz optymalnej terapii, w oparciu o predyspozycje pacjenta, na poziomie genetycznym, molekularnym bądź komórkowym. Wizja leczenia spersonalizowanego stała się bardziej realna w roku 2001 wraz z zakończeniem Międzynarodowego Projektu Ludzkiego Genomu, w którym otrzymano mapę ludzkich genów. Naukowcy uświadomili sobie możliwości płynące z tej nowej wiedzy, szczególnie w kontekście postępowania w leczeniu chorób u ludzi.
Wraz z tym zdarzeniem, nastała nowa era w medycynie. Od tego czasu wyraźnie przyspieszył rozwój technologii związanych z sekwencjonowaniem (ang. Next Generation Sequencing), co pozwoliło na zindywidualizowane sekwencjonowanie genomów pacjentów, w przystępnej cenie. Skróciło to również czas wykorzystania tej informacji w praktyce klinicznej. Medycyna spersonalizowana  jest obecnie praktykowana w dużych ośrodkach leczenia raka, głównie w Stanach Zjednoczonych. Aby medycyna spersonalizowana mogła być stosowana powszechniej, konieczne jest rozwiązanie wielu aspektów nie tylko naukowych ale i o charakterze prawnym. Obecny system finansowania służby zdrowia, ochrona danych wrażliwych pacjenta jak również regulacje związane z zastosowaniem tej terapii, będą wymagały przedefiniowania oraz restrukturyzacji, tak aby były przystosowane do zmian, wnoszonych przez medycynę spersonalizowaną do obecnego systemu opieki zdrowotnej. Analiza danych genetycznych uzyskanych w wyniku sekwencjonowania nowej generacji (ang. Next Generation Sequencing)  wymaga dodatkowo wsparcia zaawansowanej bioinformatyki. Konieczny będzie rozwój nowych narzędzi raportowania tak aby lekarz w praktyce klinicznej mógł sprawnie odczytać uzyskane dane. Jest to obecnie realizowane poprzez współpracę ekspertów z różnych dziedzin nauki, w tym: onkologów, patologów molekularnych, genetyków czy bioinformatyków. Medycyna spersonalizowana stanowi przyszłość medycyny. Aktualne kierunki jej rozwoju zostaną przedstawione przez zaproszonych prelegentów.
 




  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo