Aktualności

Kardiologia dziecięca- Pracownia przeznaczyniowej Diagnostyki i Terapii Wad Serca u Dzieci

23.01.2023
article logo
     Oddział Kardiologii Dziecięcej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu
jest jedynym pełnoprofilowym, referencyjnym ośrodkiem w regionie Dolnego Śląska, obejmującym wysokospecjalistyczną opieką kardiologiczną dzieci z województwa dolnośląskiego oraz z województw ościennych
. Realizowane są tu programy lekowe i badania kliniczne,
a lekarze z całego regionu, i odległych zakątków Polski odbywają tu staże podyplomowe w ramach specjalizacji.

     Oddział Kardiologii Dziecięcej naszego szpitala jest jednym z ośmiu oddziałów w Polsce (trzeciego stopnia referencyjności), który oferuje Pacjentom dostęp do pełnoprofilowej diagnostyki nieinwazyjnej, inwazyjnej oraz przezskórnego leczenia wrodzonych wad serca i zaburzeń rytmu serca. Tylko specjaliści naszego szpitala zajmują się leczeniem bardzo opornych zwężeń w układzie sercowo- naczyniowym przy zastosowaniu balonów tnących czy tez udrażniania niedrożnych tętnic płucnych. Nasz zespół medyczny posiada jedno z największych doświadczeń w diagnostyce
z wykorzystywaniem kardiologicznego rezonansu magnetycznego i jest jednym z nielicznych ośrodków zajmujących się oceną układu limfatycznego w powikłaniach kardiologicznych. Co ważne umożliwia leczenie tzw. młodych dorosłych, czyli pacjentów, których leczenie rozpoczęło się w wieku dziecięcym i musi być kontynuowane po osiągnięciu pełnoletniości.
 
   Szczególne doświadczenie zespół specjalistów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu posiada
w interwencyjnym leczeniu wad serca- Pracownia Przeznaczyniowej Diagnostyki i Terapii Wad Serca u Dzieci- i to z tego powodu kierowani są tu pacjenci z wszystkich województw Polski, celem leczenia złożonych ciężkich wad serca, szczególnie jako kontynuacja złożonego leczenia kardiochirurgicznego. Pracownia daje naszym specjalistom możliwości wykonywania skomplikowanych zabiegów i prowadzenia nowoczesnych form leczenia wad serca.
Z uwagi na specjalistyczny profil, do pracowni trafiają nie tylko chorzy z Dolnego Śląska, ale także województw ościennych, a nawet z tak odległych miejsc jak Pomorze, Podkarpacie, Podlasie czy Wielkopolska. Leczenie dzieci
z wrodzonymi wadami serca wymaga szczególnych warunków, a dostęp do pracowni zwiększył możliwości diagnostyczne i terapeutyczne oraz zapewnił komfort leczenia pacjentów i rozszerzył możliwości kompleksowej terapii. Lekarze naszego szpitala mogą w niej wykorzystywać angiograf dwupłaszczyznowy, który znacznie zwiększa możliwości diagnostyczne i terapeutyczne, dzięki czemu z leczenia może skorzystać dużo większa liczba dzieci niż dotychczas.

Pracownia została wyposażona w nowoczesny sprzęt medyczny, dzięki czemu wykonuje się tu szerokie spektrum inwazyjnych procedur kardiologicznych:

-   balonową walwuloplastykę aortalną i płucną
-   angioplastykę aortalną i tętnic płucnych
-   zamykanie ubytków międzyprzedsionkowych, międzykomorowych
-   przeznaczyniowe zamykanie innych nieprawidłowych połączeń wewnątrz- i zewnątrz
    sercowych
-   implantację stentów w koarktacji aorty oraz do tętnic płucnych i innych struktur   
    naczyniowych
-   zabiegi Rashkinda
-   przezskórną implantację zastawki płucnej.

     Najważniejsza w całym przedsięwzięciu była adaptacja powierzchni pomieszczeń
na parterze szpitala i wyposażenie powstającej pracownii w sprzęt medyczny.
 
„Nasz ośrodek pilnie potrzebował dostępu do nowoczesnej pracowni. Od wielu lat ściśle
współpracujemy z wieloma specjalistycznymi szpitalami, np. Bambino Gesu w Rzymie, Stanford w USA, placówkami w Genewie i Linzu. Normą stało się kierowanie przez te placówki pacjentów po złożonych formach leczenia kardiochirurgicznego na dalsze leczenie przezskórne właśnie do nas”
- wyjaśnia prof. Jacek Kusa, ordynator Oddziału Kardiologii Dziecięcej z Pododdziałem Kardiochirurgii Dziecięcej i Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu
(wypowiedź dla gazety wrocławskiej podczas otwarcia pracowni).
 
Wg danych gazety Wrocławskiej każdego roku leczenia kardiologicznego potrzebuje ponad trzy tysiące małych pacjentów. Zespół naszych specjalistów codziennie diagnozuje, leczy i ratuje ich życie. 
                       
   
                              

              

  Publikacja 23.01.2023 Paulina Krawiec
 • promo
 • promo
 • promo
 • promo
 • promo
 • promo
 • promo
 • promo
 • promo
 • promo
 • promo
 • promo
 • promo