Aktualności

Certyfikat Expert Da Vinci dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu

13.08.2024
article logo
Interdyscyplinarny zespół specjalistów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu,
Ośrodka Badawczo-Rozwojowego, pod kierownictwem prof. Wojciech Witkiewicza, przeprowadził już ponad 1090 operacji w asyście robota chirurgicznego da Vinci.
 
Sukces ten świętowaliśmy dn. 8. sierpnia 2024 r., dołączając do grupy szpitali z Certyfikatem
„Expert Da Vinci”, przyznawanym przez firmę Synektik S.A. ośrodkom, w których operacje robotowe liczone są
w setkach procedur.
 
Idąc z duchem postępu, dzisiaj chirurg operuje z asystą robota. Dzięki jego zastosowaniu, lekarze mogą przeprowadzać operacje z użyciem narzędzi, których zręczność przekracza możliwości ludzkich rąk i korzystać z niezrównanej ekspozycji pola operacyjnego z 10-krotnym powiększeniem i trójwymiarową wizualizacją oddającą rzeczywiste warunki operacyjne. Chirurgia robotowa pozwala operować z niezwykłą precyzją. Ruch narzędzi sterowany jest elektronicznie,
za pośrednictwem komputera. Sprawia to, że drżenie czy przypadkowe ruchy rąk chirurga są eliminowane,
a zminimalizowane końcówki narzędzi poruszają się niezwykle płynnie. Obrót narzędzi chirurgicznych robota naśladuje ruch nadgarstka chirurga, co nie jest osiągalne w przypadku endoskopu czy laparoskopu. Wszystko to wpływa
na poprawę komfortu i bezpieczeństwa operacji.
 
Robot da Vinci został zaprezentowany w Polsce pierwszy raz podczas 64. Kongresu Towarzystwa Chirurgów Polskich
w 2009 r.,a w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, Ośrodku Badawczo-Rozwojowym został zainstalowany
dn. 3. grudnia 2010 r.

13. grudnia odbyła się pierwsza operacja hemikolektomii u 71-letniego pacjenta z chorobą nowotworową, a kilka dni później wykonano pierwszą operację urologiczną – prostatektomię u 60-letniego pacjenta z rakiem prostaty.
Już pierwsze operacje potwierdziły liczne korzyści, wynikające z zastosowania robota chirurgicznego. Najważniejszą zaletą dla pacjenta jest minimalna inwazyjność operacji i związane z nią skrócenie czasu pobytu w szpitalu, zmniejszenie bólu pooperacyjnego, ograniczenie stosowania leków przeciwbólowych i zmniejszenie ryzyka infekcji. Mniejsze są także blizny pooperacyjne, a rekonwalescencja i powrót do aktywności prywatnej i zawodowej są szybsze. Niejednokrotnie pacjenci wracają do domu po jednym lub dwóch dniach od przeprowadzonej operacji.
 
18. stycznia 2011 r. powstało Polskie Towarzystwo Chirurgii Robotowej, na którego prezesa wybrano prof. Wojciecha Witkiewicza.

1. kwietnia 2022 r., po wielu latach starań prof. Witkiewicza i PTChR, niezliczonej liczbie wizyt i spotkań w licznych gremiach eksperckich, decyzją Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego, polscy pacjenci otrzymali długo wyczekiwany finansowany przez NFZ dostęp do najnowocześniej obecnie techniki chirurgicznej w zakresie leczenia operacyjnego nowotworu prostaty.

Dzięki dalszym staraniom PTChR o rozwój chirurgii robotowej w Polsce, 1. sierpnia 2023 r. refundacją objęte zostały kolejne świadczenia z zakresu chirurgii robotowej, tj.: leczenie chirurgiczne raka błony śluzowej macicy oraz raka jelita grubego z zastosowaniem systemu robotowego.
 
W grudniu 2023 r. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu wymienił posiadany system robotowy na najnowszą wersję – da Vinci Xi zintegrowany ze stołem operacyjnym i to właśnie w jego asyście przeprowadzono 1000. operację
z zakresu chirurgii robotowej w naszym Szpitalu.
 
Za sukcesem operacji zawsze stoi cały zespół medyczny. W naszym Szpitalu w asyście robota chirurgicznego operują dwa certyfikowane zespoły chirurgiczne, 2 certyfikowane zespoły urologiczne i 1 certyfikowany zespół ginekologiczny. Do dziś przeprowadzonych zostało 1090 operacji robotowych, w tym 744 prostatektomie.
 
Wszechstronność tej technologii pozwala na przeprowadzanie operacji w szerokim zakresie wskazań. W naszym Szpitalu wykonywane są wszystkie operacje chirurgiczne w zakresie jamy brzusznej, operacje z zakresu chirurgii naczyniowej
i pobrania nerki do przeszczepu od żywego dawcy. Operacje robotowe w latach 2010- 2024r. Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu to:
- prostatektomia,
- histerektomia,
- cholecystektomia,
- splenektomia,
- nefrektomia,
- resekcja żołądka,
- adrenelektomia,
- wszczepienie protezy Y,
- pobranie nerki od żywego dawcy,
- chirurgia górnego odcinka przewodu pokarmowego ( gastrektomia, operacje bariatryczne, fundoplikacja),
- operacje kolorektalne (rak odbytnicy, prawostonna hemikolektomia, lewostronnahemikolektomia),
- zespół Dunbara (zespół ucisku pnia trzewnego). 

„Odkąd sprowadziłem pierwszego robota da Vinci do Polski, cały czas wierzę, że polscy pacjenci będą mogli korzystać
z dobrodziejstw tej nowoczesnej technologii w coraz większym zakresie wskazań. W tym celu nieustannie prowadzimy rozmowy z decydentami i walczymy o dostosowanie polskich procedur finansowania do światowego poziomu.” – powiedział podczas jubileuszowego spotkania Dyrektor Szpitala i Prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej, prof. dr hab. n. med. Wojciech Witkiewicz


 










 









Publikacja 13.08.2024r. Paulina Krawiec
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo