Aktualności

15 września Europejski Dzień Prostaty

16.09.2024
article logo
Europejski Dzień Prostaty ustanowiony został
przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne.

Po raz pierwszy obchodzono go 15 września 2006 roku. Ten dzień ma na celu zwiększenie świadomości mężczyzn na temat chorób gruczołu krokowego, a także zachęcenie do częstszego wykonywania badań profilaktycznych.
 
Wczesne zdiagnozowanie daje szanse na podjęcie właściwej terapii, szybkie złagodzenie dolegliwości,
a nawet całkowite wyleczenie. Nowotwór prostaty
w mniej zaawansowanym stadium choroby nie wymaga podejmowania radykalnych działań. Lekarz ustala
z pacjentem harmonogram regularnych wizyt i badań,
które stanowią podstawę dalszego leczenia. Strategia oraz decyzje terapeutyczne zależą od wielu czynników, a współczesna medycyna dysponuje wieloma opcjami przeznaczonymi do leczenia mężczyzn z rakiem prostaty- dlatego tak ważna jest profilaktyka i cykliczne badania.
 
Co powinno zaniepokoić?
- trudności przy oddawaniu moczu
- zbyt częste oddawanie moczu
- słaby, przerywany lub zwężony strumień moczu
- bolesność przy oddawaniu moczu
- zatrzymanie moczu
- ciągłe uczucie parcia na pęcherz
- zaburzenia erekcji
- obecność krwi w moczu
- powtarzające się infekcje układu moczowego
- ból pleców, krocza, bioder
 
Należy jednak pamiętać, że rak gruczołu krokowego przez długi czas może przebiegać bezobjawowo,
więc jeśli występuje cokolwiek niepokojącego, warto udać się do specjalisty!

 
Niestety urologia w wielu przypadkach nadal jest tematem „tabu”, co powoduje strach przed rozmową, wizytą
u specjalisty, regularnymi badaniami kontrolnymi, utratą funkcji seksualnych czy innymi dolegliwościami, które mogłyby mieć wpływ na obniżenie komfortu życia pacjenta. Ważne jest jednak przełamanie strachu i zaufanie doświadczonemu specjaliście, który dobierze odpowiednią ścieżkę leczenia.
 
Przy bardziej zaawansowanym stadium chorobowym możliwe jest całkowite usunięcie tkanki gruczołu krokowego oraz przekazanie materiału do precyzyjnej oceny histopatologicznej, czyli operacja tzw. prostatektomii radykalnej.
 
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu operacje te wykonywane są przez doświadczonych specjalistów przy użyciu nowoczesnego systemu robotycznego Da Vinci. Procedura ta należy do najbardziej zaawansowanych metod leczenia raka prostaty. Operacja robotem Da Vinci daje możliwość znacznego ograniczenia ryzyka powikłań pozabiegowych, stawiając na wysoką precyzję 10- cio krotnego powiększenia obrazu jakości HD, wysokiego komfortu pracy chirurga oraz niezmiernej precyzji i dokładności narzędzia poruszającego się zgodnie
z intencją operatora.
 
Prostatektomia radykalna z użyciem robota Da Vinci jest operacją o wiele mniej inwazyjną niż operacja techniką laparoskopową i znacznie skraca czas pobytu pacjenta w Szpitalu. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu dotychczas wykonał już ponad 700 tego typu procedur i na tym nie poprzestaje.
 
Przełomem w leczeniu urologiczno- onkologicznym pacjentów chorych na raka prostaty, decyzją Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego było wprowadzenie 1 kwietnia 2022 roku refundacji na operacje raka gruczołu krokowego z użyciem robota Da Vinci.
 
Przypomnijmy, że system Da Vinci do Polski sprowadził prof. dr. hab. Wojciech Witkiewicz i mimo, że wiele wskazywało na to, że jest to pierwszy krok w rozwoju ery robotyki medycznej w Polsce, barierą okazały się ogromne koszty procedur medycznych, a co za tym idzie przestój w użyciu robota.
 
Tym bardziej cieszy nas fakt zmiany na lepsze i, że dzięki dalszym staraniom Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej w Polsce w roku 2023, refundacją objęte zostały kolejne świadczenia z zakresu chirurgii robotowej.
 
Korzystając z innowacyjności jaką daje nam medycyna zachęcamy Was Panowie do przełamania „tabu” w zakresie urologii i regularnych badań kontrolnych!

 
 
ZDJĘCIE POKAZUJE ZABIEG OPERACYJNY ROBOTEM DA VINCI









Publikacja 15.06.2024r. Paulina Krawiec
Zdjęcia i treści Paulina Krawiec
Miniatura zdjęcia freepik.pl
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo