Aktualności

Konferencja Oddziału Chemioterapii z Pododdziałem Chemioterapii Dziennej

31.10.2024
article logo
25.10.2024r. w Sali Audiowizualnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu odbyła się Konferencja Oddziału Chemioterapii z Pododdziałem Chemioterapii Dziennej z okazji Jubileuszu 40- lecia Szpitala.
 
Pan prof. Wojciech Witkiewicz oraz piel. oddziałowa  Katarzyna Miszkiewicz przywitali zaproszonych gości, wprowadzając zebranych w historię Oddziału.
Do 1999r. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym  przypadki onkologiczne były konsultowane tylko
w poradni przez dr n. med. Annę Cieślińską, następnie dzięki poparciu prof. dr hab. Wojciecha Witkiewicza w ramach Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej powstał Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Nowotworów. W 2003r. miejsce
dr Anny Cieślińskiej zajęła lek. med. Beata Freier.
 
W marcu 2005r. Oddział Chemioterapii wraz z Oddziałem Chirurgii Onkologicznej został przeniesiony na miejsce Oddziału Dermatologicznego. Ordynatorem został prof. Wojciech Witkiewicz, a jego zastępcami zostali dr n. med. Marek Rząca- chirurgia onkologiczna i lek. med. Beata Freier- chemioterapia.
 
W styczniun2007 r. Oddział uzyskał akredytację na prowadzenie specjalizacji z chemioterapii. W 2014r. zarządzanie Oddziałem oddano w ręce młodych specjalistów lek. Teresy Zarzyckiej, która kierowała Oddziałem do 2016 roku
oraz od 2016r. lek. Eweliny Kołodziejskiej, która kieruje Oddziałem do dnia dzisiejszego. Młoda kadra mogła i nadal może liczyć na wsparcie doświadczonych onkologów.
 
Oddział stopniowo zwiększał kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia, by móc leczyć więcej pacjentów, szerzej diagnozować i pomagać im, korzystając ze wszystkich możliwych ścieżek leczenia.
 
W kolejnych latach Oddział poszerzał swoją działalność rozpoczynając od:
- udziału w badaniach klinicznych;
- współpracując z różnego rodzaju specjalistami, m.in. psychologiem klinicznym;
- prowadząc specjalizacje w zakresie Onkologii Klinicznej
- organizując pracę ambulatorium onkologicznego;
- tworząc pododdział dzienny współpracujący z zespołem poradni onkologicznych.
 
Ze względu na bardzo duże zapotrzebowanie w zakresie leczenia pacjentów onkologicznych podjęto decyzję o budowie Ośrodka Profilaktyki, Diagnostyki i Terapii Nowotworów, gdzie przeniesiono Oddział Chemioterapii, który rozpoczął swoją działalność w 2019 roku, przyjmując Pacjentów w komfortowych warunkach nowoczesnego budynku Onkologii, zapewniając kompleksowość udzielanych świadczeń onkologicznych, poprawę jakości leczenia, a także szybszą diagnostykę i terapię.
 
Pierwszą prelekcją rozpoczynającą uroczystą konferencję był temat „Epidemiologii nowotworów w Województwie Dolnośląskim- Rak w liczbach”, przedstawionym przez Dr n. med. Emilię Filipczyk-Cisarż.- Konsultanta Wojewódzkiego ds. Onkologii Klinicznej.
Pani Dr skupiła się na liczbach i statystykach, które niestety z każdym rokiem się powiększają, a co za tym idzie
ich następstwem są coraz to większe liczby zgonów Pacjentów chorych onkologicznie. Niestety problemem jest tutaj
jak zawsze zbyt późne leczenie, dlatego tak ważna jest profilaktyka oraz wizyty kontrolne.
Pani Dr zwróciła uwagę na czas pandemii COVID 19, który był niezmiernie trudnym okresem, zwłaszcza dla Pacjentów onkologicznych. Wyniosła jednak z tej sytuacji bardzo pozytywne odczucia, jeśli chodzi o współpracę między ośrodkami onkologicznymi w trakcie trwania pandemii.
 
Kolejną prelekcją był wykład lek. Eweliny Kołodziejskej- onkologa klinicznego, która podsumowała 20 lat pracy Oddziału Chemioterapii i przedstawiła jego personel medyczny w liczbach. Pani Dr pokazała jak Oddział zmienił się na przełomie tych lat oraz jak funkcjonował podczas pandemii. Podsumowała liczbę leczonych pacjentów, która stale rośnie. W roku 2023 w Poradni Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu udzielono aż 13 341 porad,
co pokazuje jak dużym problemem, mimo stale rozwijającej się medycyny jest choroba nowotworowa.
 
Lek. Barbara Iwanik- onkolog kliniczny przedstawiła opis przypadku leczenia pacjentki onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, w którym specjaliści naszego Szpitala spotkali się z wieloma wyzwaniami, jakie wymagały współpracy specjalistów Szpitala na wielu płaszczyznach. Począwszy od psychologa, którego wsparcia wymagała pacjentka już na początku leczenia, a zakończywszy na lek. ginekologu w celu prowadzenia ciąży i współpracy
w zakresie chemioterapii u kobiet w ciąży.
 
Leczenie onkologiczne często wiąże się z połączeniem takich dziedzin jak:
- radiologii i diagnostyki obrazowej
- chirurgii onkologicznej
- laryngologii
- urologii
- torakochirurgii
- ginekologii onkologicznej
- radioterapii onkologicznej
- pielęgniarstwa onkologicznego
- medycyny nuklearnej
- patomorfologii
- psychologii
- psychoonkologii
 
„Znaczenie leczenia psychiatrycznego w onkologii” przedstawiła lek. Marta Żurek- psychiatra kliniczny. Pani Dr skupiła się na zastosowaniu leczenia w chemioterapii, jego skutków, a także kryteriach, które zobrazowały problem nadmiernej dostępności pacjentów niezdiagnozowanych do recept online, a co za tym idzie silnych leków psychotropowych,
nie zawsze prawidłowo dobranych do pacjenta.
 
Podkreśliła jak wielkie znaczenie mają stany depresyjne i stany lękowe w leczeniu nowotworowym, ale najważniejsze jest ich zdiagnozowanie i odpowiednio dobrane leczenie. Nie każdy pacjent wymaga leczenia farmakologicznego. Niekiedy wystarczy bodziec, który będzie miał ogromny wpływ na stan psychiczny pacjenta, a co za tym idzie na lepsze samopoczucie i chęć powrotu do zdrowia oraz chęć podjęcia leczenia onkologicznego.
 
Po przerwie kawowej rozpoczęła się druga część konferencji, która inaczej niż dotychczas, miała formę panelu dyskusyjnego, w którym brały udział lek. Barbara Iwanik, lek. Dominika Zimny- Szymańska
oraz lek. Maria Lange- Garbacz. Tematem były „Trudne decyzje w praktyce onkologa”.
Panie dr omawiały bardzo zróżnicowane przypadki kliniczne na podstawie, których mogły zobrazować schemat leczenia
i odpowiedzieć na pytania, które przygotowane były w panelu dyskusyjnym oraz zadane zostały przez uczestników konferencji.
 
Mgr Ewa Woytoń- psycholog, psychoonkolog zakończyła cykl wykładów tematem „Roli Psychoonkologa w opiece
nad Pacjentem”. Ten wykład był uzupełnieniem wszystkiego, co zostało przekazane podczas wcześniejszych prelekcji.
Nie ma leczenia onkologicznego bez wsparcia. Czy jest to wsparcie kogoś bliskiego, czy jest to wsparcie specjalisty takiego jak psycholog czy psychoonkolog- jest ono niezwykle ważną nieodłączną formą leczenia onkologicznego.
 
Zwieńczeniem Konferencji był pełen życia występ muzyczny Pana Mieczysława, który zagrał pełne wigoru i mocy kawałki rockowe.
 
Zaskoczeniem Pacjentów naszego Szpitala była rozbrzmiewająca w jego murach właśnie taka głośna, skoczna muzyka. Dlaczego właśnie taka? Rock & Roll to gatunek muzyczny dający mnóstwo radości, a tego właśnie potrzebują pacjenci onkologiczni- Radości i siły!
 
Nowotwory stanowią narastający problem zdrowotny.
Ponad milion Polaków żyje z chorobą nowotworową, a rocznie z tego powodu umiera ponad 100 tys. osób,
dlatego tak ważna jest profilaktyka, szybka diagnostyka i dostęp do nowoczesnych metod leczenia.
 
Drodzy Pacjenci- Badajcie się!



























Publikacja treści i zdjęcia Paulina Krawiec 04.11.2024r.



 
 

 
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo
  • promo