Tomograf Komputerowy i Rezonans Magnetyczny

Pracownia Tomografu Komputerowego DODO jest wyposażona w jeden z najnowocześniejszych tomografów Siemens Definition Flash. Jest to tomograf typu dwuenergetycznego wyposażony w układ dwóch lamp (źródła promieniowania X) i detektorów ustawionych względem siebie pod kątem 95º. Dzięki takiemu innowacyjnemu rozwiązaniu możliwe jest błyskawiczne skanowanie wybranego obszaru badania. Ma to szczególne zastosowanie w badaniach kardiologicznych, gdzie całkowity czas pojedynczego skanowania jest mniejszy niż jedno bicie serca. Szybkie skanowanie ma również zastosowanie w badaniach pediatrycznych. Tomografia dwuenergetyczna otwiera również nowe możliwości w onkologii. Skanowanie jednocześnie tego samego obszaru za pomocą dwóch lamp pozwala na lepsze rozpoznanie zmian oraz ich rozróżnienie od tkanek zdrowych. Dzięki temu możliwe jest również rozpoznanie składu chemicznego kamieni nerkowych i rozróżnienie na kamienie rozpuszczalne za pomocą leków oraz na kamienie nerkowe, które można usuną tylko przez kruszenie lub metodami chirurgicznymi. Somatom Definition Flash posiada również optymalny układ 128 rzędów detektorów, dzięki czemu podczas jednego badania jesteśmy w stanie zbadać naprawdę spory obszar a także  wbudowany algorytm rekonstrukcji iteracyjnych SAFIRE. Dzięki tym rozwiązaniom możliwe jest znaczne obniżenie dawki promieniowania, przy jednoczesnym zachowaniu jakości obrazów diagnostycznych i skrócenie tym samym czasu badania, a co się z tym wiąże – zwiększenie komfortu pacjenta.

Pracownia Rezonansu Magnetycznego DODO wyposażona jest w sprzęt uznawany za czołówkę aparatów w segmencie urządzeń o indukcji magnetycznej do 1,5T. Aparat posiada rozwiązanie nie wymagające uzupełniania zapasami helu, tzw. technologia Zero Helium boil-off. Charakteryzuje się relatywnie cichą pracą jak na urządzenie MR. Cechą szczególną rezonansu Magnetom Aera jest bardzo wydajny zestaw cewek gradientowych, dzięki którym obrazy są naprawdę wysokiej rozdzielczości, a średnica otworu gantry wynosząca 70 cm pozwala czuć duży komfort i swobodę dla pacjenta podczas skanowania. Dodatkowo szpital jest w posiadaniu cewek typu „flex” które dopasowują się do ciała pacjenta i pozwalają na lepsze obrazowanie struktur. Najnowsze aparaty Siemens jakim jest Aera Tim posiadają dwie unikatowe technologie – Tim 4G oraz Dot. Pierwsza z nich to technologia pozwalająca na połączenie ze sobą dowolnej ilości cewek pomiarowych w jedną całość, widoczną przez system jako jedną dużą matrycę pomiarową. Pozwala to na skanowanie pacjenta w bardzo dużym zakresie.
Rezonans pozwala na wykonanie zaawansowanych badań naczyniowych oraz kluczowych badań serca. Są to badania bardzo trudne i wymagające, niemniej dzięki nim lekarze otrzymują pełną informację o działaniu i funkcjach układu krążenia. Oprócz tego wykonuje się badania mammograficzne, które są szybkie, proste i skuteczne, dostarczają pełnych informacji. W pracowni wykonuje się przede wszystkim badania głowy, jamy brzusznej, stawów, kręgosłupa, badania piersi, naczyniowe i badania serca. Magnetom Aera Tim 1,5T wyznacza nową jakość w obrazowaniu oraz nowy standard wydajności, łatwości obsługi i opieki.
Niebawem obok aparatu Aera 1,5T powstanie nowoczesna pracownia z aparatem 3T o dwukrotnie większym stosunku sygnału rezonansu magnetycznego do szumu.
więcej...
 • promo
 • promo
 • promo
 • promo
 • promo
 • promo
 • promo
 • promo
 • promo
 • promo
 • promo
 • promo