Tomograf Komputerowy i Rezonans Magnetyczny

Pracownia Tomografu Komputerowego DODO jest wyposażona w jeden z najnowocześniejszych tomografów Siemens Definition Flash. Jest to tomograf typu dwuenergetycznego wyposażony w układ dwóch lamp (źródła promieniowania X) i detektorów ustawionych względem siebie pod kątem 95º. Dzięki takiemu innowacyjnemu rozwiązaniu możliwe jest błyskawiczne skanowanie wybranego obszaru badania. Ma to szczególne zastosowanie w badaniach kardiologicznych, gdzie całkowity czas pojedynczego skanowania jest mniejszy niż jedno bicie serca. Szybkie skanowanie ma również zastosowanie w badaniach pediatrycznych. Tomografia dwuenergetyczna otwiera również nowe możliwości w onkologii. Skanowanie jednocześnie tego samego obszaru za pomocą dwóch lamp pozwala na lepsze rozpoznanie zmian oraz ich rozróżnienie od tkanek zdrowych. Dzięki temu możliwe jest również rozpoznanie składu chemicznego kamieni nerkowych i rozróżnienie na kamienie rozpuszczalne za pomocą leków oraz na kamienie nerkowe, które można usuną tylko przez kruszenie lub metodami chirurgicznymi. Somatom Definition Flash posiada również optymalny układ 128 rzędów detektorów, dzięki czemu podczas jednego badania jesteśmy w stanie zbadać naprawdę spory obszar a także  wbudowany algorytm rekonstrukcji iteracyjnych SAFIRE. Dzięki tym rozwiązaniom możliwe jest znaczne obniżenie dawki promieniowania, przy jednoczesnym zachowaniu jakości obrazów diagnostycznych i skrócenie tym samym czasu badania, a co się z tym wiąże – zwiększenie komfortu pacjenta.


Pracownia Rezonansu Magnetycznego wyposażona jest w skaner MAGNETOM Aera uznawany za czołówkę aparatów w segmencie skanerów MRI o indukcji magnetycznej 1,5T. Charakteryzuje się on relatywnie cichą pracą jak na urządzenie MR. Wszystko jest zasługą technologii QuietX. Odpowiednio dobrane gradienty obrazujące pozwalają na znaczącą redukcję hałasu podczas obrazowania.
Cechą szczególną rezonansu MAGNETOM Aera jest wydajny zestaw cewek gradientowych, dzięki któremu można uzyskać obrazy o wysokiej rozdzielczości, a średnica otworu gantry wynosząca 70 cm pozwala odczuwać pacjentom komfort i swobodę podczas badania. Dodatkowo szpital jest w posiadaniu cewek elastycznych typu „flex” które dopasowują się do ciała pacjenta i pozwalają na lepsze obrazowanie struktur. Technologia TIM4G pozwala na połączenie ze sobą dowolnej ilości cewek pomiarowych w jedną całość, widoczną przez system jako jedną dużą matrycę pomiarową. Pozwala to na skanowanie pacjenta w bardzo dużym zakresie bez konieczności zmiany pozycji, czy ułożenia pacjenta. Rezonans pozwala na wykonanie zaawansowanych badań naczyniowych oraz kluczowych badań serca. Są to badania bardzo trudne i wymagające, niemniej dzięki nim lekarze otrzymują pełną informację o działaniu i funkcjach układu krążenia. Oprócz tego wykonuje się badania mammograficzne, które są szybkie, proste i skuteczne, ponieważ dostarczają pełnych informacji. W pracowni wykonuje się przede wszystkim badania głowy, jamy brzusznej, stawów, kręgosłupa, badania piersi, naczyniowe i badania serca. Magnetom Aera Tim 1,5T wyznacza nową jakość w obrazowaniu oraz nowy standard wydajności, łatwości obsługi i opieki. Aparaty firmy Siemens Healthcare posiadają technologia Zero Helium boil-off, która niweluje konieczność dolewania helu do magnesu. Ta technologia sprawia, że wszystkie nowoczesne systemy MAGNETOM są rozwiązaniami ekologicznymi. 
 Obok aparatu MAGNETOM Aera 1,5T powstała nowoczesna pracownia z aparatem 3T o dwukrotnie większym natężeniu pola magnetycznego.
Siemens MAGNETOM Skyra jest nowoczesnym skanerem o natężeniu pola 3T i średnicy otworu gantry 70 cm. Pełne wykorzystanie potencjału drzemiącego w tej technologii jest możliwe poprzez daleko idącą automatyzację procesu diagnostycznego, wykorzystującą elementy sztucznej inteligencji do wstępnej analizy przeprowadzanych badań. Dzięki algorytmom Dot Engines, skaner sam analizuje dane otrzymywane w trakcie badania i automatycznie modyfikuje protokoły do warunków, stanu pacjenta, jego wzrostu, wagi, czy ułożenia. Dzięki tej technologii nasi pacjenci otrzymują wysokiej jakości obrazy diagnostyczne za każdym razem, bez konieczności powtarzania akwizycji. Do skanera można podłączyć jednocześnie 204 elementy obrazujące, a 48 równoległych kanałów odbiorczych pozwala na idealne dopasowanie cewek do badanego obszaru. Dzięki temu skróci się Państwa czas oczekiwania na wykonanie badania i równocześnie skróci się czas oczekiwania na jego wynik.
Oprócz bezsprzecznego zysku dla pacjenta w postać szybszej diagnostyki, MAGNETOM Skyra oferuje najnowocześniejsze na świecie aplikacje do obrazowania. Zaawansowane akwizycje kardiologiczne pozwalają na szybkie obrazowanie anatomii oraz funkcji mięśnia sercowego, a dodatkowo skaner pozwala na szczegółową analizę przepływu krwi. Dostępne są techniki angiograficzne klasyczne, czyli z wykorzystaniem środka kontrastującego, ale również dla pacjentów z niewydolnością nerek, dostępne są techniki angiografii bez kontrastowej od czubka głowy do palców w stopach. Wysokie natężenie pola magnetycznego pozwala na obrazowanie mikroskopijnych szczegółów we wszystkich badaniach ortopedycznych. Protokoły neurologiczne na MAGNETOM’ie Skyra oprócz obrazowania anatomii mózgu, pozwalają na wizualizację przepływu krwi, szlaków włókien nerwowych, a także badania w czasie rzeczywistym działania kory mózgowej. Nasz skaner posiada również możliwości badania składu chemicznego mózgu, wątroby, czy piersi metodą spektroskopii MR, to pozwala na wstępną identyfikację charakteru guza, nawet przed interwencją chirurgiczną i biopsją. Dodatkowo wyposarzenie skanera MAGNETOM Skyra zawiera specjalistyczną cewkę umożliwiającą wykonanie biopsji pod kontrolą aparatu MR.
 
więcej...
 • promo
 • promo
 • promo
 • promo
 • promo
 • promo
 • promo
 • promo
 • promo
 • promo
 • promo
 • promo